Özel Sektöre Giren Meslekler

Özel sektöre giren meslekleri merak ediyorsanız, aslında dipsiz bir kuyuya taş atıyorsunuz demektir. Çünkü özel sektöre giren meslekleri saymakla bitiremeyiz. Genel olarak ifade etmek gerekirse, direkt olarak devlet memuru olmadığınızda yaptığınız iş özel sektör olarak tanımlanabilir. Doktor, avukat, mühendis, pilot vs… Bir doktor devlet kurumunda çalışıyor yani maaşını direkt devletten alıyorsa kamu çalışanıdır. Ancak doktor özel bir sağlık kurumunda çalışıyorsa, bu sefer özel sektörde çalışıyordur.

Dolayısıyla meslekleri özel sektör işi yada memurluk işi olarak sınıflandıramayız.

Bir ofis sorumlusu düşünelim. Özel sektörde ofis işleri için çalışıyor, evrak kağıt işlerini hallediyor, hatta bazen iş yerinin kendisi ile alakalı olmayan her işi için koşturuyor. Birde bir devlet kurumunda çalışan ofis sorumlusunu düşünelim. Her ikisi de aynı meslek grubunda olmasına rağmen birisi özel sektörde diğeri ise bir kamu kuruluşuna bağlıdır.

Özel sektöre giren meslekler konusunu netleştirdiğimize inanıyorum. Kimi meslekte kamuda olmak avantajken (öneğin bir ofis sorumlusu), kimi meslekte de özel sektörde olmak ciddi avantajlar getirir. Doktorlar yada pilotlar bunlara en iyi örnektir. Bir devlet kurumunda alabilecekleri maaş sınırlıyken, özel sektörde ciddi paralar kazanabiliyorlar.

0